Ważna wiadomość dla kobiet: Udając się do Paryża nie ubieraj spodni!

Paris - pantalon

Ważna wiadomość dla kobiet: Udając się do Paryża nie ubieraj spodni!

W Paryżu nadal obowiązuje prawo z 1799 roku według, którego kobiety „chcące ubierać się jak mężczyźni” muszą uzyskać pozwolenie policji.

Przepis ten został odkryty przez senatorkę Maryvonne Blondin, która nie ukrywa zaskoczenia.  Pani senator złożyła wniosek o uchylenie tego prawa. Od 17 listopada 1799 roku, każda kobieta mieszkająca w Paryżu powinna zdobyć pozwolenie policji i przedstawić medyczne uzasadnienie, aby zakryć nogi.

Zakaz noszenia spodni wprowadzono w Paryżu po Rewolucji Francuskiej. Kobiety ubiegały się o zniesienie zakazu, jednak bez skutku. Prawo było modyfikowane dwa razy w 1892 i 1909 roku, w specjalnych sytuacjach kobiety mogły nosić spodnie – „jeśli kobieta trzyma w rękach kierownicę roweru lub wodze konia”.

Przepis z 1799 roku jest nadal aktualny, nawet pomimo zapisu w Konstytucji z 1946 roku, który „gwarantuje kobietom we wszystkich dziedzinach, równe prawa z mężczyznami.” Członkowie Zgromadzenia Narodowego i senatorzy mają prawo zasiadać w spodniach dopiero od 1980 roku.

We wrześniu 2010 roku, rada miejska zażądała od policji usunięcia tekstu, jednak i tym razem została zbyta. Prefektura Policji stwierdziła, że jest to „archeologia prawna” i zajmowanie się tym nie jest ich priorytetem w tym momencie.

, ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: