Wystawa prac Cézanne w Paryżu

wystawa cezannePaul Cézanne urodził się 19 stycznia 1839 w małym miasteczku Aix-en-Provence. Społeczność Aix-en-Provence nie do końca go akceptowała, po części ze względu na jego skromne pochodzenie, a także ze względu na fakt, że związał się z robotnicą. 15 października 1906 r., podczas pracy w plenerze, artystę zaskoczyła burza, w wyniku czego zaziębił się i stracił przytomność. Kilka dni później zmarł.

Największą inspiracją Cézanne był Paryż i region Ile-de-France. Prace Cézanne odzwierciedlają częste pobyty w Paryżu, podczas których uczęszczał do impresjonistów, Pissarro, Renoira, Moneta. W Paryżu Cézanne miał do czynienia zarówno z tradycją jak i z nowoczesnością. Najczęściej malował Paryż, krajobrazy Ile-de-France, akty, martwe natury i portrety.

wystawa cezannePo 1890 roku, krytycy i kolekcjonerzy zaczęli się interesować jego pracami. Cezanne został zauważony i ceniony w Paryżu. Dał się poznać również w sztuce nowoczesnej, awangarda uważała go za prekursora.

Obecnie w Paryżu można oglądać wystawę około 80 większych prac Cézanne z całego świata. Jest ona organizowana we współpracy z Petit Palais i Muzeum des Beaux-Arts z Paryża. Wystawę można oglądać w Muzeum Luxembourg (17 rue de Vaugirard 75006 Paryż) od 12 października 2011 do 26 lutego 2012 roku.

Reklamy

, ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: