Cmentarze w Paryżu

Cmentarz Montmartre

Cmentarz Montmartre

Dzień Wszystkich Świętych we Francji jest  obchodzony tak jak w Polsce. Francuzi odwiedzają groby swoich bliskich dekorując je chryzantemami. We Francji znajduje się wiele cmentarzy, które spełniają różne role, a każdy z nich jest oryginalny.

Najpopularniejszym cmentarzem we Francji jest cmentarz Père-Lachaise w Paryżu. Często odwiedzanym przez Polaków jest również cmentarz na Montmartre. W Paryżu znajduje się także kilka mniej znanych ale równie zabytkowych cmentarzy. Są to m.in.: cmentarz w Batignolles, Thiais, Pantin, Bagneux, Saint-Ouen, Ivry.

Cmentarz Montparnasse

Cmentarz Montparnasse

Cmentarze w Paryżu zajmują powierzchnię 400 hektarów. Wszystkie cmentarze paryskie mają pewne wspólne cechy. Są to miejsca pochówku, gdzie przestrzeń zorganizowana jest wokół trzech charakterystycznych punktów: rzeźba, roślinność i dziedzictwo kulturowe. Sprawia to, że cmentarze w Paryżu są miejscem spacerów kulturowych, a także zielonymi płucami miasta z zachwycającą różnorodnością roślin.

Jednym z mało znanych, ale godnych zobaczenia jest cmentarz w Thiais. Zajmuje on 103 hektary. Cmentarz powstał w 1929 roku. Posiada on drzwi dzieła architekta Charles Halley i park w stylu francuskim z drzewami owocowymi.

Cmentarz ten jest często nazywany cmentarzem dla ubogich, ponieważ w jego części „Ogród Braterstwa” znajdują się liczne rzeźby osób niezidentyfikowanych lub zaginionych, zmarłych w Paryżu. Jest to „część bezpłatna” tego cmentarza. Tutaj również zostały pochowane nieznane ofiary (57 osób) fali upałów z 2003 roku.

Cmentarz Montparnasse

Cmentarz Montparnasse

Na cmentarzu w Thiais pochowane są również osoby, które ofiarowały swoje ciało do celów naukowych i badawczych. Cmentarz posiada kilka części przeznaczonych dla chrześcijan, żydów, muzułmanów, a także azjatów. Miejsce to posiada liczne gatunki drzew, krzaków i innej flory. Żyją tu także wiewiórki, lisy, papugi.

Warto zwiedzić w Paryżu cmentarze takie jak: Père-Lachaise, Montparnasse i Montmartre.

Reklamy

, , , , , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: