Hermitage Plaza – dwa bliźniacze wieżowce w Paryżu

Francja wieżowiec

Zdjęcie ze strony: http://www.tvn24.pl

Francja zaczyna budowę najwyższego budynku mieszkalnego w Europie – to Hermitage Plaza, czyli dwa bliźniacze wieżowce o wysokości 323 metrów. To i tak znacznie mniej niż połowa wysokości Burj Khalifa w Dubaju, który jest najwyższym budynkiem świata. Inwestycja w nowoczesnej dzielnicy Paryża, La Defense, zostanie oddana do użytku w 2014 roku.

Do niedawna szanse na miano najwyższego budynku w Europie miał wieżowiec Shard w Londynie, budowany kosztem 450 milionów funtów.

Prace mają być ukończone w maju, ale już teraz wiadomo, że budowla przegra z najnowszym projektem Paryża – będzie o 13 metrów niższa od Hermitage Plaza. Władze miasta właśnie wydały zgodę na budowę dwóch wieżowców, które staną we wschodniej części nowoczesnej dzielnicy Paryża, La Defense – w Courbevoie, tuż nad brzegiem Sekwany. Wzniosą się na wysokość 323 metrów, czym uzyskają tytuł najwyższego budynku w Europie.

Autorem projektu Hermitage Plazy jest pracownia Foster + Partners, światowej sławy architekta Normana Fostera, który zaprojektował też warszawski Metropolitan. Brytyjski architekt jest również autorem poprzedniego najwyższego budynku w Europie – 300-metrowego Commerzbank Tower we Frankfurcie, który teraz będzie niższy od drapaczy chmur i w Londynie, i Paryżu.

Podstawa ma formę kryształu

paryz wiezowceCały kompleks będzie miał charakter wielofunkcyjny o powierzchni użytkowej 250 tys. metrów kwadratowych. W wieżowcach na 93 pietrach znajdować się mają zarówno luksusowe apartamenty, jak i biura, a na dole m.in. hotel, spa, sklepy, restauracje i kawiarnie. W dwóch innych budynkach satelitach ma być zlokalizowana galeria i audytorium.
– Naszą ambicją było stworzenie projektu, który wniósłby nowe życie w La Défense – ocenił Grant Brooker z Foster + Partners.
Obiekt stanie na podium przypominającym formę kryształu. Jego wieżowce będą posiadały subtelnie skręconą bryłę. Ich ściany u podstawy będą skierowane naprzeciw siebie, ale wraz z osiąganiem wysokości będą się przekręcać względem osi – każda w inną stronę. Dzięki temu z budynków ma rozpościerać się widok w każdym kierunku i obejmować całość panoramy stolicy Francji.

Interakcja między strukturą ścian, zastosowanymi materiałami (fasada będzie szklana) i światłem słonecznym będzie sprawiała, że wygląd wieżowców będzie się zmieniał wraz z obiegiem słońca na niebie.

Planowany termin oddania inwestycji to 2014 rok.

Tekst pochodzi ze strony: http://www.tvn24.pl

Reklamy

, ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: