Budowa farm wiatrowych we Francji

edf francja

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.lefigaro.fr

Państwowy koncern energetyczny EDF i partnerujący mu Alstom zgarnęły dużą część kontraktów w przetargu na budowę pierwszych we Francji morskich farm wiatrowych, które mają ożywić koniunkturę w sektorze.

Projekty farm wiatrowych mają pomóc Francji w zmniejszeniu różnicy pomiędzy innymi krajami europejskimi, pod względem wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, a także zmniejszyć uzależnienie od energetyki jądrowej.

EDF wygrał trzy kontrakty na budowę morskich farm wiatrowych, zaś czwarty przypadł hiszpańskiej Iberdroli, która współpracuje z francuskim producentem reaktorów jądrowych – kontrolowaną przez państwo Arevą.

Dzięki inwestycji wartej 7 mld euro, na północy Francji powstaną farmy o łącznej mocy 2.000 megawatów (MW), odpowiadających dwóm niewielkim reaktorom jądrowym.

“Ta decyzja przyczyni się do powstania nowego sektora przemysłowego o globalnym zasięgu, który zapewni 10.000 miejsc pracy i miejsce Francji wśród liderów morskiej energetyki,” mówił Besson.

Francja ogłosiła przetarg w lipcu zeszłego roku, planując budowę do 3.000 MW mocy, które mają zwiększyć udział źródeł odnawialnych w produkcji energii i zaspokoić 23 procent łącznego popytu na nią do 2020 roku.

Lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 7.000 MW pokrywają obecnie 2,5 procent potrzeb, plasując kraj daleko w tyle za Niemcami, największym w Unii Europejskiej producentem energii wiatrowej z 28.000 MW.

EDF wygrał przetarg na lokalizacje w Saint-Nazaire, Courseulles-sur-Mer oraz Fecamp, zaś Iberdrola wraz z Arevą wybudują czwartą farmę w Saint-Brieuc. Farmy zaczną produkcję w 2020, dodał Besson.

Fabryki budujące turbiny zostaną zainstalowane w Saint-Nazaire, Cherbourg i Le Havre, leżących na północno-zachodnim wybrzeżu Francji.

Francuski GDF Suez i niemiecki Siemens poległy w walce o budowę piątej farmy morskiej w Le Treport, choć Besson zapewnił, że projekt ten zostanie włączony do drugiego takiego przetargu w drugiej połowie 2012 roku.

Konsorcjum kierowane przez EDF planuje zainstalować wyprodukowaną przez Alstom Haliade – największą na świecie morską turbinę wiatrową o średnicy 150 metrów (w przybliżeniu połowa wieży Eiffla).

“Te projekty, mające dostarczyć do 1.500 MW nowych mocy, są nieodłączną częścią ambitnego planu przemysłowego, który powinien stworzyć bezpośrednio i pośrednio około 7.500 miejsc pracy, głównie przy produkcji turbiny Haliade,” komentowały EDF i Alstom we wspólnym oświadczeniu.

Alstom może postawić nawet cztery fabryki w północno-zachodniej Francji, zobowiązując się w wyniku wygranego przetargu do inwestycji na łączną sumę 100 milionów euro, które mają wesprzeć produkcję turbin.

Francja pozostaje w tyle nie tylko za Niemcami, ale i Wielką Brytanią, Hiszpanią oraz Danią, jeśli chodzi o rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej.

Światowym potentatem na rynku energii wiatrowej z zainstalowanymi mocami 2.000 MW jest Wielka Brytania, której ambicją jest stać się głównym centrum produkcji i badań nad morską energetyką wiatrową.

Nawet te zaplanowane projekty farm wiatrowych wciąż nie pomogą Francji dogonić liderów, jak pokazał opublikowany w listopadzie raport Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA).

W 2020 roku Europa będzie posiadała w sumie 40 gigawatów zainstalowanych mocy w morskich farmach wiatrowych, podczas gdy w 2010 było to mniej niż 3 GW. Łączne moce istniejące i planowane w Anglii wynoszą obecnie 47 GW, zaś w Niemczech 31 GW.

EWEA szacuje, że w latach 2021-2030 rynek turbin wiatrowych będzie rósł od 7,8 GW rocznie do 13,7 GW w 2030.

Tekst ze strony: http://biznes.onet.pl

Reklamy

, ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: