Rewolucje kuchenne we Francji

menu francuskieTysiące francuskich restauracji serwujących gulasz wołowy boeuf bourgignon i zapiekankę z kartofli gratin będą musiały informować, czy zrobili je ich kucharze czy tylko odgrzali.

W kraju szczycącym się tradycjami kulinarnymi  Zgromadzenie Narodowe, izba niższa parlamentu przegłosowała ustawę, która zmusza restauracje do informowania, czy dania zostały  przygotowane na miejscu czy są to zamrożone dania gotowe tylko odgrzane. Każda placówka żywienia, która nie uwzględni tego w karcie dań będzie karana grzywną.

Projekt ustawy zmierza do demaskowania tych lokali, które ograniczała się do kupowania dań gotowych i odgrzewania ich w piecykach albo kuchenkach  mikrofalowych. Przy okazji reguluje sprawę norm żywności po europejskim skandalu z koniną w daniach gotowych z wołowiny.

Ustawa przeszła gładko w Zgromadzeniu Narodowym, teraz trafiła do Senatu, a debata nad nią ma odbyć się we wrześniu.

Ustawa ma silne poparcie restauracji o większych ambicjach i tradycjach, ogromne poparcie w społeczeństwie. Jej zwolennicy twierdzą, że pozwoli uratować dobre francuskie tradycje kulinarne i tworzyć nowe miejsca pracy, zmuszając restauracje do przygotowywania we własnym zakresie  świeżych dań.

– Nasza działalność stanie się bardziej przejrzysta i przywróci powody do szanowania jej – stwierdził szef federacji restauratorów  Synhorcat. – Klienci będą wiedzieć, czego mają oczekiwać. Teraz problem polega na tym, że człowiek otwiera drzwi restauracji i nie wie, czy  ma szefa  kuchni  – dodał.

Ankieta przeprowadzona przez jego federację  wykazała, że 31 proc. francuskich restauracji przyznało się do korzystania przynajmniej z kilku dań gotowych. Wśród nich dwie trzecie stwierdziło, że jeśli zostaną zmuszone do ujawniania klientom  specjalnym oznakowaniem tych dań, to zaczną  przygotowywać je  na miejscu.

Zmiana nastawienia może  dać  ok.25 tys. nowych miejsc pracy w kuchni w 120 tys. francuskich restauracji, ale ceny dań wzrosną o 7 proc. – szacuje Synhorcat.

Artykuł pochodzi z ekonomia.rp.pl

, , , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: