Francja wprowadza zakaz kolorowych tatuaży

tatuaż

Francja wprowadza zakaz kolorowych tatuaży. Z palety barwników zniknie aż 59 kolorów, w tym wszelkie odcienie czerwonego, żółtego, pomarańczowego. Wszystkie zawierają m.in aluminium i kobalt, które mogą zagrażać zdrowiu. Czy rzeczywiście tak jest?

Od 1 stycznia 2014 kolorowe tatuaże mają być zakazane we Francji. Jak alarmuje Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych, 59 barwników używanych do tego celu jest niebezpiecznych dla zdrowia.

Po przebadaniu substancji używanych do produkcji barwników okazało się, że niemal wszystkie zawierają m.in. aluminium, kobalt, nikiel, żelazo lub krzem, a nawet rtęć. Substancje te zwiększają ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych, powodują m.in. reakcje alergiczne, czy stany zapalne. Zakazane mają być głównie kolory ciepłe, czyli żółte, czerwone oraz pomarańczowe. Natomiast czarny, biały, niebieski i zielony oraz szary mają być ciągle dostępne.

Decyzja o zakazie tatuowania na kolorowo, która została wydana na podstawie wyników badań, nie tylko może pozbawić pracy wiele osób, ale także spowoduje ucieczkę salonów do podziemia, co paradoksalnie może być bardziej niebezpieczne niż dotychczasowe tatuowanie.

Większość profesjonalnych salonów tatuaży korzysta z atestowanych barwników i ściąga farby z zaufanego źródła. Wszystkie maja certyfikaty, a na każdej butelce znajduje się dokładny spis zawartości. Do najpopularniejszych należą firmy amerykańskie, a dokładniej dwie marki Intenze i Internal. Rzadkością jest fakt, by do salonu trafiła odbezpieczona butelka, do której mogła się dostać np. rtęć. Skład jest wcześniej zatwierdzany, więc nie powinien być zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Farby, które z USA trafiają na rynek europejski również mają atesty. Sytuacja wygląda tak od wielu lat. Dlatego pojawienie się argumentu o istnieniu szkodliwych substancji w barwnikach od części producentów, wydaje się być dla wielu tatuatorów kłamstwem stworzonym na potrzeby lobby medycznego.

Po wejściu w życie zakazu Francja będzie jedynym krajem Unii Europejskiej zakazującym kolorowych tatuaży, a to stoi w sprzeczności z zasadą równego traktowania wszystkich członków strefy.

Niektóre kraje w Europie już stworzyły rozwiązania, które mają podnieść bezpieczeństwo tatuowanych osób. W Szwecji po każdym tatuażu, klient dostaje wręczony spis farb, z których tatuaż został wykonany, z dokładnymi informacjami zarówno o producencie, jak i składzie. Według moich rozmówców taka zbiorcza informacja w pełni rozwiązuje kwestię odpowiedzialności, która przede wszystkim powinna być sprawą ludzi, którzy to robią oraz ich klientów, a nie państwa.

Raport Francuskiego Związku Dermatologów ucina te rozważania konkluzją: producenci większości barwników nie podają ich składu chemicznego. To, owszem może dotyczyć części barwników, jednak należy też pamiętać, że profesjonalne studia tatuażu korzystają wyłącznie ze sprawdzonych, atestowanych, polecanych i znanych produktów, które jak utrzymują profesjonalni tatuatorzy, absolutnie, nie mogą zagrażać zdrowiu.

Tekst pochodzi ze strony natemat.pl

, , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: