Stacje widmo w Paryżu

Paryż widmoGłęboko pod zatłoczonymi ulicami stolicy Francji znajduje się jedna z największych sieci komunikacyjnych w Europie. Paryskie metro ma długość 221,6 kilometrów i posiada 380 stacji, jednak część z nich jest zamknięta od czasów II wojny światowej, a niektóre nigdy nie zostały otwarte.

Mowa o „stacjach widmo” (stations fantômes), które obecnie cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób eksplorujących przestrzeń miejską oraz bezdomnych.

W okresie II wojny światowej wiele stacji metra zostało zamkniętych z powodu braku personelu, który mógłby je obsługiwać. Później większość została ponownie otwarta, ale niektóre pozostały nieczynne, ponieważ znajdowały się zbyt blisko innych stacji.

Teraz ubiegająca się o fotel burmistrza Nathalie Kosciusko-Morizet zaproponowała jak można odzyskać tę utraconą przestrzeń.

Podczas konferencji prasowej francuska polityk mająca polskie korzenie zaprezentowała szereg wizualizacji stworzonych przez biuro projektowe OXO architectes, na których widać różne wykorzystanie dla celów miejskich stacji metra Arsenal.

Zdaniem Nathalie Kosciusko-Morizet na razie są to jedynie propozycje, ale jeśli zostanie wybrana na urząd burmistrza Paryża, obiecuje, że mieszkańcy stolicy sami zdecydują, jak najlepiej wykorzystać puste stacje.

Tekst pochodzi z onet. pl

, ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: